Poradňa
Prečo kvalitne spať?
Nedostatok kvalitného spánku je pre naše zdravie devastujúce.
Vedeli ste, že zatiaľ čo bez jedla vydržíte týždne, bez vody dni, tak bez spánku budete po viac než 1 dni úplne vyčerpaní, neschopní čohokoľvek?
Kvalitný spánok = regenerácia Vašich svalov, kĺbov, ale i celej obehovej sústavy a srdca.
Vedeli ste, že nedostatok kvalitného spánku prehlbuje problémy s krvným tlakom? A naopak – kvalitný spánok napomáha k predchádzaniu týmto problémom?
Predchádzanie drastickým poruchám spánku
Vedeli ste, že spánková apnoe ako jedna z najčastejších porúch spánku prináša také problémy, že už nebudete schopní bežného života (napríklad nebudete môcť vlastniť vodičský preukaz).
Chceme byť výkonní.
Už ste niekedy videli mimoriadne výkony unaveného a nevyspatého človeka? Všetci vieme, ako stúpa naša nepozornosť bez kvalitného spánku…
Chceme byť spokojní a šťastní
Videli ste niekedy spokojného zle vyspatého človeka? Všimli ste si, že keď má niekto zlú náladu, tak prvé na čo sa ho opýtame je, či sa zle vyspal?
Čo to znamená kvalitne spať?
Spať primerane dlho
- Neexistuje univerzálny návod
- V každom veku je to iné
- Každý z nás má iné potreby
- Platí, že každý vie, čo potrebuje a nemali by sme túto potrebu dlhodobo neuspokojovať
Spať kľudne
- Časté pohyby, prevracanie sa nie je zdravé
- Typickým problémom je príliš tvrdý matrac, ktorý nás nenechá oddýchnuť
- Ďalším problémom je nevhodné prostredie pre spánok (priveľa svetla, hluk, a pod.)
Spať hlboko
- Povrchný spánok nás nenechá odpočinúť
- Hlavne naše srdce a obehová sústava si odpočinú až v hlbokom spánku
Ako si zabezpečiť kvalitný spánok?
- Spite dostatočne dlho
- Nájdite to svoje optimum a dlhodobo ho nepodceňujte
- Vytvorte si ideálne prostredie
- Teplota (ideálne 18-20 °C)
- Tma (pokiaľ Vás rušia napríklad pouličné lampy, riešte to)
- Ticho
- Pred spaním sa vyhnite alkoholu, pohybu, displejom
- Vyberte si nejaký skvelý matrac
Ako vybrať správny matrac?
K tomu, aby ste si na túto otázku odpovedali správne a tým si zabezpečili kvalitný a pohodlný spánok je potrebné zodpovedať niekoľko otázok. Tým si predvyberiete typ matraca, ktorý by Vám mal podľa rôznych kritérií vyhovovať. Dôležité však je i matrac vyskúšať v predajni, aby ste si svoj predvýber overili a zároveň si nechali poradiť od vyškolených asistentov, ktorí vedia o matracoch všetky informácie, ktoré k výberu potrebujete. Radšej venovať pár minút skúšaniu v predajni ako sa následne v noci dobre nevyspať.
Tu sú otázky, ktoré vám pomôžu vybrať.
1. Vek
Pre deti a mládež odporúčame tuhšie matrace bez použitia pamäťovej peny alebo iba nízka vrstva. Netreba šetriť na kvalite, deti strávia na matraci viac hodín než dospelí, často zaborené tvárou do matraca a tak je dôležité z čoho sa matrac skladá. Odporúčame studené peny, peny na vodnej báze alebo prírodné materiály.
Pre ľudí v strednom veku je vhodný stredne tuhý matrac, najlepšie i s možnosťou rôznej tuhosti z každej strany. I v tomto veku je potrebná dostatočná opora pri ležaní a pretáčaní sa, ale už treba myslieť i na väčšie pohodlie. Tu je vhodná kombinácia viacerých pien, najlepšie studenej a pamäťovej v rôznych výškach.
Pre ľudí vo vyššom veku a seniorov je vhodné pridať mäkkosť. Je to hlavne preto, že v tomto veku už existuje opotrebovanie kĺbov a hlavne pri polohe na boku môže vznikať tlak spôsobujúci po dlhšom zotrvaní v jednej polohe až bolesť. Tomu sa dá zabrániť antidekubitným materiálom, ktorým je pamäťová pena, ktorá dokáže eliminovať tlak.
2. Spánková poloha
Pri spánku na chrbte je vhodný tuhší matrac, ktorý Vám poskytne oporu a umožní natiahnutie. S narastajúcim vekom je potom vhodné jemne pridávať zmäkčenie, aby nedochádzalo k tlaku v oblasti panvy alebo pnutiu v krížovej časti chrbtice.
Pri spánku na boku je vhodnejší mäkkší matrac, ktorý sa prispôsobí krivkám tela a to hlavne v ramennej a bedrovej oblasti.
Pri meniacich sa polohách je potrebné hľadať kompromis, aby ste dosiahli dostatočnú oporu potrebnú pre otáčaní, ale aby Vám bol matrac i dosť pohodlný. Tu sa veľmi odporúča typ matraca, ktorý má každú stranu inej tuhosti a tým si môžete prispôsobiť mäkkosť svojej potrebe.
3. Zdravotný stav
Pre kvalitný spánok je nutné vybrať matrac tak, aby ste zohľadnili Váš zdravotný stav. Vo všeobecnosti sú pre problémy s chrbticou vhodné tuhšie matrace a pri problémoch s kĺbami naopak tie mäkkšie. Nie je však odporúčané vyberať extrémne tvrdé ani extrémne mäkké, aby ste si pri uspokojovaní jedného zdravotného problému nepoškodili inú časť tela. Pre športovcov alebo ľudí s problémami chrbtice existujú i špeciálne matrace, ktoré napomáhajú regenerácii tela počas spánku. Z našej ponuky je to matrac DNA, ktorý využíva registrovanú technológiu DNA® penových pružín.
4. Tuhosť
Tuhosť vhodnú pre Vás Vám čiastočne určili odpovede na predchádzajúce otázky, avšak i tu si ich zopakujeme. Tuhosť mäkká – vhodná pre seniorov, ľudí s nízkou váhou, ženy a mužov s výraznejšími bokmi alebo ramenami.
Tuhosť stredná – vhodná pre ľudí v strednom veku, ktorí majú radi pohodlie a nemajú vážne zdravotné problémy.
Tuhosť stredne tuhá – vhodná pre ľudí v mladšom veku alebo ľudí v stredom veku, ktorí preferujú pevnejšiu oporu. Vhodné i pre ľudí s problémami chrbtice.
Tuhosť tuhá – vhodná pre deti, mládež, ľudí s vyššou hmotnosťou a ľudí spiacich výlučne na chrbte.
5. Cena
Vyslovene lacné matrace neodporúčame, nakoľko prinízka cena vždy ide na úkor kvality a zdravotnej vhodnosti. Môžete si však vybrať modely, ktoré sú za rozumnú cenu a kvalita je stále veľmi vysoká.
Môžete tiež zainvestovať do zdravia a podporiť regeneráciu chrbtice.
Alebo si môžete dopriať luxus a výnimočné materiály ako kašmír, ťaviu vlnu, konský vlas, ľan a užívať si sladký spánok, ktorý si zaslúžite.
Najčastejšie kladené otázky
1. Aký matrac je lepší pružinový alebo penový?
Je to individuálne. Penové matrace sú vo všeobecnosti najpredávanejšie nakoľko vyhovujú väčšine užívateľov. Sú vhodné ako zdravotné matrace, pre alergikov, pre ľudí s ochoreniami chrbtice a tiež pre deti. Okrem toho môžu ísť na akýkoľvek podklad – lamelový, pevný rošt i na boxspringovú základňu Pružinové matrace vyslovene nie sú vhodné pre alergikov nakoľko sa pri stláčaní pružín víri vzduch a tým i prach. Nie sú tiež vhodné pre ľudí, ktorí potrebujú pevnejšiu oporu pre chrbticu. Naopak vedia poskytnúť pohodlie ľuďom, ktorí potrebujú mäkkší matrac. Môžu byť umiestnené na pevné rošty a boxspringové základne.
2. Závisí pri výbere matraca na veku?
Áno, vek je dôležitým faktorom pri výbere správneho matraca pre Vás. Deti, ktoré ešte rastú potrebujú pevnejší matrac, aby sa vedeli na matraci poriadne natiahnuť. V strednom veku je najlepšia stredná tuhosť s určitou, najlepšie variovateľnou vrstvou pamäťovej peny, ktorou si tú mäkkosť, resp. tuhosť upravíte sami. Ako starneme, je potrebné uľaviť tlaku na bedrové a ramenné kĺby a tak zvolíme mäkkší matrac, na ktorom však stále bude možné bez problémov zmeniť polohu.
3. Je hmotnosť dôležitým faktorom pri výbere?
Ľahší ľudia potrebujú mäkkšie matrace nakoľko ich nezaťažia takou váhou ako ľudia ťažší. Preto je dobré s rastúcou váhou vyberať tuhší matrac. Ak sú partneri veľmi odlišnej váhy, je vhodné zvážiť rôzny matrac pre každého z nich.
4. Závisí výber matraca od polohy, v ktorej spím?
Pri spánku na boku je vhodný mäkkší matrac, môže byť vhodný i taštičkový alebo s vyššou vrstvou pamäťovej peny, aby sa zaoblenia tela viac vnorili do matraca a tým vypolohovali Vašu chrbticu do roviny. Naopak pre ľudí spiacich na chrbte je vhodnejší opornejší, tuhší matrac. Ak polohy často meníte môže to byť znakom, že matrac, na ktorom ležíte Vám nevyhovuje a preto núti Vaše telo neustále meniť polohu.
5. Ovplyvňujú alergie výber matraca?
Pre alergikov sú nevhodné taštičkové alebo pružinové matrace. Pohybom pružín sa v matraci víri prah čo môže mať nepriaznivé následný na Vašu alergiu. Preto pre alergikov odporúčame penové matrace s prateľnými poťahmi a výborné je zadovážiť si pri kúpe matraca i matracový chránič, ktorý viete oprať až na 90 stupňov.